Na svojoj Facebook stranici oglasio se Ante Škrobica sa svojim programom za gradonačelnika i svoje liste Zajedno za Trogir:
Evo što predlaže:
5 OBILJEŽJA VOĐENJA GRADSKE UPRAVE
„Trogiru je potreban niz infastrukturnih projekata, ali ne želimo ljudima lagati o rokovima. Predstavili smo naših pet politika koje želimo realizirati do kraja godine, a sada predstavljamo i pet obilježja kako ćemo voditi gradsku upravu.
1 ODVAŽNO. Prva i najvažnija stvar kod svake gradske uprave je da odvažno i beskompromisno zastupa interese Grada. Današnji političari često provode politiku nezamjeranja jer se boje uhvatiti u koštac s raznim lobijima. Nažalost, dosadašnja praksa je pokazala da se u Trogiru prilikom kašnjenja radova na važnim infrastrukturnim projektima gradska uprava iz nekog razloga boji postaviti. Našem gradu potrebno je vodstvo koje se neće bojati zamjeriti građevinarima prilikom kašnjenja radova. Primjer: Grad Trogir izvođaču mosta preko Foše dopustio kašnjenje od čak pet i pol mjeseci te im je oprostio naplatu ugovornih penala za vjerovali ili ne – pet mjeseci. Naplatom penala Grad je mogao uprihoditi cca 100 tisuća eura.
2UČINKOVITO. Učinkovitost je najvažnija stvar u svakom radnom kolektivu. Smatramo da treba stvoriti sustav u kojem svatko zna za što je odgovoran, ali ga i pojeftiniti jer grad ne smije biti svrha samome sebi. Cilj je ubrzati sve javne usluge s naglaskom na ažurnije izdavanje dozvola koje direktno utječu na investicijsku klimu. Gradovi manji od 10 tisuća stanovnika zakonski moraju imati jedan – jedinstveni upravni odjel dok Trogir s 13 tisuća stanovnika ima njih čak pet. To znači da toliko ima i pročelnika, a neki od njih imaju zamjenika pročelnika. Po nama je dovoljno da Trogir ima tri upravna odjela jer broj upravnih odjela ne može ovisiti o političkim apetitima koje trebamo zadovoljiti. Sredstva koja uštedimo sistematizacijom preusmjerit ćemo privlačenju novih kadrova kako bi se gradska uprava ubrzala i postala učinkovitija. Primjer: Promjenom izbornog sustava 2021. za gradove poput Trogira ukinuta je pozicija drugog zamjenika gradonačelnika. Aktualni gradonačelnik nakon ponovnog izbora u svibnju 2021. oformio je novi upravni odjel kako bi dotadašnja zamjenica gradonačelnika mogla postati pročelnica. Pri tom je zaboravio da se prethodno u kampanji hvalio smanjenjem broja upravnih odjela.
3 ODRŽIVO. Ravnoteža između potrebe društva, gospodarskog rasta i očuvanja okoliša najbitniji je okvir u kojem se mora „pronaći” svaki projekt. Kroz održivi razvoj nužno je zadovoljiti potrebe sadašnje generacije sa što manjom ugrozom budućnosti nadolazećih generacija. Europski fondovi pružaju značajne mogućnosti za financiranje projekata održivog razvoja poput razvoja infrastrukture za obnovljive izvore energije, unaprjeđenje prometne infrastrukture i poboljšanja sustava gospodarenja otpadom. Primjer: Grad Trogir nema izgrađeno reciklažno dvorište građevinskog otpada nego se on odlaže u Kaštel Sućurcu. Rezultat je povećanje broja ilegalnih odlagališta građevinskog otpada i taj problem pod hitno treba riješiti. Kvalitetan sustav gospodarenja otpadom temeljna je pretpostavka održivog razvoja.
4 INOVATIVNO. Mnogi svjetski gradovi shvatili su važnost digitalne transformacije. Potrebe stanovnika i turista rastu brže nego što se gradska infrastruktura razvija. Iz tog su razloga nužne promjene i inovacije koje je potrebno provesti da bi život postao kvalitetniji i jednostavniji. U doba koronavirusa vidjelo se da se veliki broj usluga može obaviti elektroničkim putem. Živimo u 21. stoljeću pa se moramo ponašati u skladu s tim te modernizirati rad gradske uprave i ponuditi što veći broj online usluga. Uz navedeno, potrebno je uključiti građane u odlučivanje o velikim kapitalnim projektima. Iz tog razloga, preuzet ćemo praksu modernih europskih gradova i uvesti savjetodavni e-referendum. Primjer: Geografski-informacijski sustav (GIS) osnova je svakog razvijenog i „pametnog” grada. Radi se o objedinjenom grafičkom prikazu niza informacija poput prostorno planske dokumentacije, katastarskih čestica podataka i sl. Sustav bi pokrio cijeli Trogir, a pojedini dijelovi bili bi dostupni i u trodimenzionalnoj varijanti. Taj element može se iskoristit i u turističke svrhe kroz izradu posebne aplikacije za 3D šetnju Trogirom. Uvođenjem GIS-a omogućit ćemo da zainteresirani građani i investitori na jednom mjestu imaju sve korisne informacije.
5 TRANSPARENTNO. Prema nekim istraživanjima, čak 90 posto građana smatra da je korupcija raširena pojava u politici. Zbog toga jedino transparentnim načinom rada možemo vratiti povjerenje građana u politiku. Vlast koja pošteno radi nema što skrivati i zato ćemo potpuno otvoriti gradske financije građanima. Objavit ćemo sve ugovore i fakture u svim gradskim tvrtkama i ustanovama. Napravit ćemo reviziju gradskih prostora i sudskih sporova te objaviti sve informacije vezane za njih.Cilj je otvoreno predočiti građanima svaku kunu koja je isplaćena iz gradskog proračuna te tako spriječiti dodjeljivanje poslova i donacija prema kriterijima političke ili rodbinske povezanosti, kao i neprimjereno trošenje proračunskih sredstava. Primjer: Proteklih nekoliko godina niz lokalnih dužnosnika postao je predmet istraga radi trošenja gradskog novca u privatne svrhe. Grad Trogir nema sustav u kojem se detaljno vide sve isplate iz gradskog proračuna. Tu ne mislimo na praksu kamufliranja isplata u velike stavke, nego na prikaz svakog računa i njegovog sadržaja, kao i troškove poput reprezentacije te dnevnica i putnih troškova gradonačelnika i njegovog zamjenika.“, objasnio je Škrobica. (ti)