Arheološki muzej u Splitu predstavio je u ponedjeljak u Solinu projekt rekonstrukcije arheološkog lokaliteta Manastirine u Saloni, vrijedan 3,3 milijun eura, a početak radova predviđen je sredinom svibnja.
“Projektom je predviđena konzervacija, rekonstrukcija i prezentacija arheoloških ostataka, odnosno sarkofaga, grobnica i dijelova bazilike, te potom izgradnja sanitarnih čvorova za posjetitelje, lapidarija i šetnice po vrhu potpornih zidova, rekao je ravnatelj Arheološkog muzeja Ante Jurčević.
Bit će sanirani potporni kameni zidovi koji okružuju lokalitet, ali i izgrađena staza oko nalazišta kojim bi se omogućio pristup osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti”, dodao je.
Jurčević je podsjetio da Arheološki muzej od osnutka brine o lokalitetima i uspijeva sačuvati najznačajnije salonitanske javne zgrade i sakralne objekte.
Početak radova na projektu predviđen je sredinom svibnja, financiraju se sredstvima Ministarstva kulture i medija, Splitsko dalmatinske županije i muzeja.
Prošle godine napravljen je idejni i glavni projekt sanacije upravnih zgrada na lokalitetu Manastirine kao i muzeološka koncepcija stalnog postava interpretativnog centra u Tusculumu.
Jurčević je otkrio da je postav koncipiran tako da uvodno obuhvaća opći pregled razvoja grada od osnutka, krajem 3. st. pr. Kr. do razaranja, sredinom 7. st.
Zatim se prelazi na glavnu temu postava razvoja kršćanstva u Saloni od samih početaka, preko Dioklecijanovih progona, nastanka kršćanskih kultnih mjesta iznad grobova mučenika te formiranjem i izgradnjom episkopalnog centra.
Procijenjena vrijednost radova na sanaciji objekta Tusculum i stalnog postava Interpretacijskog centra iznosi više od 3,3 milijuna eura.
Manastirine su najzanimljiviji dio starokršćanske Salone te jedno od najvećih starokršćanskih groblja pod vedrim nebom (sub divo). Prije iskapanja, započetih prije stotinjak godina, tu su u vinogradima i među maslinama stršili ostaci zidova, a samo ime je upozoravalo da se radi o ostacima nekog samostana ili crkve. (Hina)