Još se sitno broji do početka izborne šutnje, koja nastupa u ponoć, a trajat će do nedjelje u 19 sati kada se zatvaraju birališta i počinje prebrojavanje glasova. Tko je utržio najviše mandata u Gradskom vijeću znat će se dva sata nakon zatvaranja birališta kada se očekuju prvi rezultati koje će objaviti gradsko izborno povjerenstvo. Za razliku od gradonačelničkih, na izborima za vijećničke mandate nema drugog kruga ni popravnog ispita. Ono što stranke uhvate u nedjelju, uhvatile su za naredne četiri godine za razliku od gradonačelničkih kandidata koji, ako se karte tako poslože, imaju priliku za popravni u drugom izbornom krugu koji će se održati 1. lipnja.
Za očekivati je da aktualni gradonačelnik Ante Bilić neće ponoviti rezultat od prije četiri godine kad je trijumfirao već u prvom krugu, baš kao ni njegova lista koja je tada osvojila apsolutnu vlast u Gradskom vijeću. Tada su od 15 vijećničkih mandata osvojili čak devet dok im je deseti došao od nezavisnog Gorana Piteše pa je Bilić imao pred sobom četiri mirne godine u kojima je mogao realizirati ono što nije uspio 2017. kad je po prvi put izabran za gradonačelnika.
I sam kaže da se njegov mandat razlikuje od mandata njegovih prethodnika već i po tome što je imao lojalnu većinu u Gradskom vijeću, ali i pouzdane koalicijske partnere koji ga nisu ni ucijenjivali ni rušili. Drugim riječima, nitko mu nije stajao na putu da ispuni predizborna obećanja i opravda gotovo plebisticarnu potporu svojih sugrađana koji su ga dva puta zaredom birali za gradonačelnika. Je li u tome uspio ili su se Trogirani zasitili i njega i SDP-a vidjet će se ili barem dati naslutiti već u nedjelju. Dođe li do drugog izbornog kruga, a nedjeljni rezultati za Gradsko vijeće po Bilića budu nepovoljni, sve postaje moguće. Bilić je i na prošlim izborima dobio više glasova nego njegova lista pa je za očekivati da će tako biti i u nedjelju, pogotovo zato jer mahom isti ljudi već godinama sjede u Kneževom dvoru što stvara dojam kod birača da je riječ o “uhljebničkoj ekipi” koja se skriva iza Bilićevih leđa i uživa na lovorikama njegovih pobjeda. Zato je Biliću od presudne važnosti da osigura većinu u Gradskom vijeću, zato i šalje poruke o tome da glas samo za njega nije dovoljan jer bez stabilne većine ne može ništa, zato inzistira na potpori SDP-ovoj listi jer zna da ona više nema snagu kojom bi obranila devet mandata. Pitanje je samo hoće li izgubiti više od jednog vijećnika u odnosu na prošle izbore, jer sedam i osam nije isto. Sa sedam mandata sjediš u oporbenim klupama, sa osam si na vlasti. Upravo takav ishod priželjkuju Bilićevi protukandidati čija se očekivanja razlikuju tek u procjenama pada SDP-ove liste, no svi su uvjereni da ta stranka više neće imati apsolutnu vlast u Gradskom vijeću.
Nikša Buble (HDZ), Miljenko Rilje (HDS) i Ante Škrobica (Zajedno za Trogir) učinili su sve što su mogli u ozračju kampanje u koju je Bilić krenuo s najbolje stratne pozicije, iskoristivši gradonačelničku poziciju za vlastitu promociji što, ruku na srce, rade svi koji u izbornu utrku kreću kao aktualni nositelji izvršne vlasti. No, čini se da je Bilić ipak malo pretjerao jer je stalnim iskakanjem iz medijskog prostora, uz istodobno odbijanje sučeljevanja s protukandidatima, pokazao da ili ne poštuje one građane koji nisu birači SDP-a ili da sa strepnjom iščekuje izborno finale. A možda je jedno i drugo.
Kako bilo, ulog je velik i sve su karte otvorene. Jedina nepoznanica je izlaznost birača, ali i stvarna težina koalicije Zajedno za Trogir koja po prvi puta u ovom sastavu ulazi u izbornu utrku. Od zadnjih lokalnih pa do mjesnih izbora prije dvije godine (to su jedini parametri za mjerenje popularnosti stranaka u izbornoj jedinici s manje od 13.000 birača), Zajedno za Trogir bilježi rast s tim da im popularnost raste posebno među mlađim biračima koji ne nose stranačka obilježja i koje se svrstava u protestne glasače. Drugim riječima, iako Bilić poziva birače da u što većem broju izađu na izbore, to je zapravo poziv na mobilizaciju lijevog biračkog tijela u koje jedino može biti siguran. U tzv. plivajuće glasače, koji se ne lijepe za velike stranke nego za programe i pojedince, SDP-ov kandidat više ne može biti siguran jer u tom biračkom bazenu sada pliva i ekipa iz Zajedno za Trogir. HDZ je pokrio desni bazen tako da će odaziv birača biti presudni parameter za ishod izbora na kojima će Trogirani odlučiti o sastavu nove gradske vlasti. Iako imaju četvoricu gradonačelničkih kandidata sa svojim listama za Gradsko vijeće, zapravo će birati između dva puta: onog na kojem su Bilić i SDP čiji je slogan “nastavimo posao”, te onog drugog na kojem su se našli svi njegovi protukandidati koji zazivaju promjene i smjenu aktualne vlasti.
Sve ovo i sve dosad samo su nagađanja i projekcije. Iako svi spremaju ražanj, zec je još u šumi, a tko će se vesiliti, a tko plakati znat ćemo već u nedjelju oko 21 sat kad će biti jasno ide li se u drugi izborni krug i kako je završila utakmica za trogirsko Gradsko vijeće.
DOBRILA STELLA